Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To miała być prawa Polska

07 marca 2015 | Plus Minus | Eliza Olczyk
Mieczysław Gil
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Mieczysław Gil

Byłem przy rozmowach w Magdalence. Część ekipy solidarnościowej przestrzegała przed niebezpieczeństwem uwłaszczenia się nomenklatury. Niestety, nie spotkało się to z żadnym odzewem. Żałuję, że tak się stało – mówi Elizie Olczyk Mieczysław Gil, opozycjonista w czasach PRL, dziś senator PiS.

"Plus Minus": Zbliża się piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak pan to wspomina? Miał pan lecieć na obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu razem z prezydentem...

Mieczysław Gil, opozycjonista w czasach PRL, dziś senator PiS: Do dzisiaj ciężko mi się z tym pogodzić. Zginęło tylu znanych mi ludzi – Krzysztof Putra, z którym blisko współpracowałem w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, prezydent Lech Kaczyński, którego też dobrze znałem, zwłaszcza od czasów prezydentury Lecha Wałęsy... Nie mogę zrozumieć, dlaczego tyle ważnych osób leciało jednym samolotem. To było jak proszenie się o kłopot.

Dlaczego pan nie wsiadł do tego samolotu?

Sądzę, że opatrzność nade mną czuwała. Miałem lecieć na uroczystości w Katyniu razem z byłym posłem Bogdanem Pilarskim, nieco starszym kolegą. Miałem mu służyć wsparciem w podróży. W ostatniej chwili okazało się, że problemy z kręgosłupem uniemożliwiają mi podróż. Mój towarzysz był tym bardzo rozczarowany, ale okazało się, że ocaliliśmy życie. Gdyby nie moje kłopoty ze zdrowiem, bylibyśmy w tym samolocie.

Jest pan członkiem zespołu parlamentarnego do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Czy fatalne warunki pogodowe oraz nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa nie są wystarczającym wyjaśnieniem katastrofy?

W śledztwie było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10084

Wydanie: 10084

Zamów abonament