Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Urząd nie musi się zgodzić na przeprowadzenie dowodu

30 lipca 2015 | Dobra Firma | Regina Drabik

Odmowa przesłuchania świadka czy uwzględnienia opinii biegłego, o które wnosi strona, następuje w formie postanowienia, na które nie można złożyć zażalenia. Brak zgody musi być jednak należycie uzasadniony przez organ.

W trakcie postępowania podatkowego dotyczącego ustalenia wysokości zwrotu VAT wnioskowaliśmy o przeprowadzenie dowodu w postaci przesłuchania świadka na okoliczność wykonania lub niewykonania przez podwykonawcę usługi. Organ podatkowy lakonicznie stwierdził, że zostało to już wystarczająco udowodnione innym dowodem. Wobec takiego stwierdzenia naczelnik urzędu skarbowego wydał postanowienie o odmowie przeprowadzenia dowodu. Uważamy, że takie stanowisko organu podatkowego nie jest słuszne, jednak w postanowieniu nie ma pouczenia, czy można się w jakiś sposób odwołać od tego postanowienia. Czy na takie postanowienie służy nam zażalenie? – pyta czytelniczka.

Prawo strony do żądania przeprowadzenia konkretnego dowodu jest związane z zasadą jej czynnego udziału w postępowaniu. Strona może bowiem oddziaływać na tok postępowania dowodowego, zarówno w postępowaniu w pierwszej, jak i w drugiej instancji. Żądanie może więc zostać zgłoszone w obydwu instancjach.

Zgodnie z art. 188 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innym dowodem.

Stosownie do art. 122 i art. 188 § 1 o.p. obowiązek zebrania dowodów w postępowaniu podatkowym spoczywa co do zasady na organie podatkowym. W pewnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10205

Wydanie: 10205

Spis treści
Zamów abonament