Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodociany pracuje lżej i krócej

30 lipca 2015 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
źródło: 123RF

Niepełnoletni, który ukończył 16 lat, może w wakacje pracować po siedem godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Aby go zatrudnić, pracodawca musi najpierw opracować wykaz prac lekkich, a następnie zachować właściwą procedurę zawierania umowy.

Zatrudnienie młodego pracownika w czasie wakacji to często jedyne rozwiązanie pozwalające zastąpić etatowców przebywających na urlopach. Jednak nie każdego młodego pracownika można zatrudnić, a błędy w tym zakresie mogą się skończyć karą grzywny.

Pracodawcy często zastanawiają się, czy decydujące jest przy określaniu warunków zatrudnienia młodego pracownika to, czy ma on status ucznia. Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. O tym, czy pracownik ma przymiot młodocianego, decyduje wyłącznie jego wiek. Dopiero gdy ma taki status, zasady postępowania wobec niego się zmienią, jeśli nadal się uczy.

Jeżeli zatem kandydat na pracownika sezonowego jest uczniem lub studentem, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10205

Wydanie: 10205

Spis treści
Zamów abonament