Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystko jasne z wakacjami inwalidów

30 lipca 2015 | Praca i ZUS | Mateusz Brząkowski

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego niepełnosprawnemu pracownikowi szef może liczyć zarówno od dnia zaliczenia go do znacznego stopnia, jak i od dnia posiedzenia komisji orzekającej.

Zatrudniający niepełnosprawnych muszą pamiętać o różnicach między zasadniczym urlopem przysługującym z kodeksu pracy a tym dodatkowym dziesięciodniowym dla takich pracowników. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. To dziesięć dni roboczych w roku kalendarzowym. Tak stanowi art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, dalej ustawa o rehabilitacji). Ale tego urlopu inwalida nie dostanie od momentu zatrudnienia, lecz dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności.

Dodatkowego urlopu wypoczynkowego udziela się na takich samych zasadach jak zwykłego. W sprawach nieuregulowanych stosuje się kodeks pracy. Mimo to pracodawcy mają dużo pytań z udzielaniem urlopów tym osobom. Oto niektóre z nich.

Ile ekstradni

Jak wyliczyć dodatkowy urlop niepełnosprawnemu pracującemu na pół etatu? Czy wymiar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10205

Wydanie: 10205

Spis treści
Zamów abonament