Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy uwzględnić tylko część zarzutów

01 września 2015 | Administracja | Artur Kawik
źródło: materiały prasowe

W toku postępowań odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą zdarza się, że zamawiający uwzględniają część zarzutów odwołania. Przepisy nie określają jednak skutków prawnych złożenia przez zamawiającego takiego oświadczenia.

Instytucja uwzględnienia odwołania przez zamawiającego, jako forma dokonania przez niego samokontroli, ma na celu usprawnienie toku postępowania odwoławczego i jego odformalizowanie. Zgodnie z art. 186 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron i uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy składającego odwołanie.

Wprawdzie przywołany przepis stanowi jedynie o możliwości umorzenia postępowania na posiedzeniu niejawnym, jednak w świetle orzecznictwa KIO wydanie postanowienia w tym przedmiocie jest również możliwe na posiedzeniach z udziałem stron oraz na rozprawie (postanowienie KIO z 18 stycznia 2011 r., KIO 40/11).

Wykonawca może złożyć sprzeciw

Umorzenie postępowania będzie możliwe pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca (art. 186 ust. 2 PZP) lub w sytuacji, gdy przystępujący po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania (art. 186 ust. 3 PZP). W takim przypadku zamawiający powinien wykonać, powtórzyć lub unieważnić czynności w postępowaniu przetargowym zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10232

Wydanie: 10232

Spis treści
Zamów abonament