Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zmiana statusu spółki wpłynie na wysokość zwolnienia strefowego

29 lutego 2016 | Podatki | Michał Gosek
Michał 
Gosek, doradca podatkowy i Senior Associate w Rödl & Partner 
w Poznaniu
źródło: materiały prasowe
Michał 
Gosek, doradca podatkowy i Senior Associate w Rödl & Partner 
w Poznaniu

Na jaki moment powinna być określana wielkość firmy działającej w SSE: na dzień uzyskania pomocy czy jej udzielenia? Czy późniejsza zmiana decyduje o wysokości zwolnienia podatkowego? Przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

- Z punktu widzenia przedsiębiorcy strefowego istotne znaczenie ma jego status, a więc to, czy jest przedsiębiorcą mikro, małym, średnim czy dużym. Jest to bowiem czynnik wpływający na wielkość pomocy publicznej (zwolnienia podatkowego), z jakiej może korzystać. W okresie obowiązywania zezwolenia strefowego może dojść do zmiany statusu przedsiębiorcy, przykładowo z dużego na średniego, np. wskutek zmiany struktury właścicielskiej spowodowanej wystąpieniem wspólnika, zbyciem udziałów itp. Problematyczne jest, czy taka zmiana powinna mieć wpływ na przysługującą przedsiębiorcy w kolejnych latach intensywność pomocy publicznej. Przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

W niniejszym artykule przedstawimy genezę wątpliwości w tym zakresie i omówimy stanowiska właściwych organów. Są to zagadnienia, na które przedsiębiorcy strefowi, których czekają określone zmiany restrukturyzacyjne wpływające na ich status jako przedsiębiorców mikro, małych, średnich bądź dużych, powinni zwrócić szczególną uwagę.

—Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner i kierownik zespołu ds. SSE w Rödl & Partner we Wrocławiu

Tematyka specjalnych stref ekonomicznych jest bardzo skomplikowana, a same specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) funkcjonują na styku jurysdykcji dwóch różnych ministrów (kwestia zwolnień podatkowych leży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10382

Wydanie: 10382

Spis treści
Zamów abonament