Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu mgliście, tam niespójnie

29 lutego 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Brak wiedzy o elementarnych przedsięwzięciach wpływających na pozycję fiskalną w krótkim i długim okresie nie tylko zwiększa niepewność funkcjonowania podmiotów gospodarczych, ale też zasadniczo utrudnia prognozowanie makroekonomiczne – pisze główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Janusz Jankowiak

Chcielibyśmy wiedzieć, co z polityką fiskalną w 2017 roku. Komisja Europejska w ostatnio opublikowanym, wyważonym, ale zarazem trafiającym w sedno problemów, Country Report 2016 twierdzi, że deficyt sektora finansów publicznych w 2017 roku wyniesie 3,4 proc. PKB. Na udokumentowaną odpowiedź rządu przyjdzie nam zapewne poczekać do kwietnia, kiedy Polska powinna przedłożyć KE kolejną aktualizację programu konwergencji. Wtedy się dowiemy, co rząd zamierza po stronie dochodów, podatków i jakiej ścieżki konwergencji fiskalnej ma zamiar się trzymać. Mgła się trochę rozrzedzi, będzie można podyskutować o konkretnych liczbach.

Brak wiedzy o elementarnych przedsięwzięciach wpływających na sytuację fiskalną w krótkim i długim okresie, choćby zmiany kwoty wolnej od podatku, wysokości bazowej stawki VAT, ulg i zwolnień podatkowych, nowych danin lub wyłączeń, wysokości składek społecznych, wieku emerytalnego – nie tylko zwiększa niepewność funkcjonowania podmiotów gospodarczych, ale też zasadniczo utrudnia prognozowanie makroekonomiczne.

Modele z dużą wagą czynnika cyklicznego, na których pracują ekonomiści z sektora komercyjnego, nie mogą być odpowiednio doważone przez wprowadzenie do nich jakościowej oceny skutków zmian instytucjonalnych i regulacyjnych. Bo nie wiemy, co to będą za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10382

Wydanie: 10382

Spis treści
Zamów abonament