Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wejdźmy do strefy euro

18 sierpnia 2016 | Ekonomia

Cezary Jaroni Kryzys Unii Europejskiej grozi powstaniem Europy dwóch prędkości, co zmusza Polskę do zmiany obecnej polityki zagranicznej.

Unia Europejska zmaga się z największym nagromadzeniem problemów od czasu jej powstania. Dotyka ją brak charyzmatycznych przywódców, szalejący kryzys imigracyjny, brak zaufania wobec elit europejskich, kryzys w strefie euro oraz rosyjska agresja na Ukrainę. Co więcej, Unia musi zmierzyć się z kolejnym wielkim wyzwaniem: odejściem Wielkiej Brytanii. Brexit pogłębia falę kłopotów, które rzuciły UE na kolana.

W ciągu zaledwie ośmiu lipcowych dni doszło do trzech zamachów terrorystycznych w niemieckiej Bawarii. To w połączeniu z poprzednimi zamachami we Francji i Belgii sprawia, że Europa pogrąża się w permamentnym strachu.

Dokąd podąży Unia Europejska po Brexicie? Najbardziej prawdopodobna wydaje się koncepcja tzw. twardego jądra. Zachodnia Europa będzie dążyć do większej integracji, aby odtworzyć dawną wizję Unii. Taki obszar byłby na pewno zdominowany przez Niemcy i skupiony wokół państw z walutą euro.

Pozostałe kraje znacząco straciłyby na znaczeniu politycznym i gospodarczym. Stałyby się peryferiami UE z niewielką możliwością realnego wpływu na bieg spraw i kreowaną politykę.

Ta „Europa dwóch prędkości" stawia przed Polską ogromne wyzwanie i zmusza nas do przedefiniowania obecnej polityki zagranicznej. Nieprzemyślane i kierowane emocjami ruchy mogą sprawić, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10525

Wydanie: 10525

Spis treści
Zamów abonament