Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za mundurem uczniowie sznurem

22 października 2016 | Plus Minus | Marek Kozubal
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita
Manewry w Kurnędzu: na azymut, w siwym dymie
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita
Manewry w Kurnędzu: na azymut, w siwym dymie
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita

Ponad 50 tysięcy uczniów do szkoły wkłada mundury. To potężna siła. Tylko czy ktoś ma sensowny pomysł, jak ten potencjał wykorzystać?

Stołówka w młodzieżowym ośrodku integracyjnym YMCA we wsi Kurnędz koło Sulechowa nad Pilicą (Łódzkie). Na drewnianej ścianie wisi okazały krzyż.

Przy długich stołach siedzi 70 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie. Dwie klasy albo – jak częściej się je określa – dwa plutony.

W plutonach w większości chłopcy, ale są też dziewczyny. Wszyscy w oliwkowych mundurach, ciężkich czarnych butach. Zwinięte zielone berety wcisnęli pod naramienniki. Na prawym ramieniu znak V, oznacza pierwszą klasę. Na lewym zielone naszywki z nazwą szkoły, napisem „klasa wojskowa" i skrzyżowanymi mieczami na tle otwartej książki. Powyżej biało-czerwona naszywka.

Wokół ławek, w półmroku, krąży członek organizacji FIA (Fideles et instructi armis – Wierni w gotowości pod bronią). Mundur polowy do złudzenia przypomina uniform wojsk specjalnych. Na głowie – kapelusz maskujący. Takie nakrycia głowy nosili nasi żołnierze w czasie misji w Iraku i Afganistanie.

FIA to jedna z kilku organizacji proobronnych, które szkolą młodzież z klas mundurowych. W skład tego stowarzyszenia wchodzą byli żołnierze zawodowi, harcerze, pasjonaci wojskowości. Organizacja jest nieco tajemnicza, nie chce podawać zbyt wielu informacji na swój temat, chociaż wiadomo, że jest blisko rządzących, a także wojska. Na stronie internetowej FIA można zobaczyć zdjęcia, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10581

Wydanie: 10581

Zamów abonament