Kwalifikowany elektroniczny podpis tak, jak własnoręczny
Od 7 października obowiązują nowe regulacje dotyczące kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Takim podpisem jest także stosowany przed tą datą bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (dalej u.i.e.), która zastąpiła obowiązującą wcześniej ustawę o podpisie elektronicznym. Było to spowodowane koniecznością dostosowania prawa krajowego do wymagań wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (dalej rozporządzenie).
W rozporządzeniu:
- określono warunki uznawania przez państwa członkowskie środków identyfikacji elektronicznej osób fizycznych i prawnych, objętych notyfikowanym systemem identyfikacji elektronicznej innego państwa członkowskiego,
- zawarto przepisy dotyczące usług zaufania, w szczególności transakcji elektronicznych, a także,
- ustanowiono ramy prawne dla podpisów elektronicznych, pieczęci elektronicznych, elektronicznych znaczników czasu, dokumentów elektronicznych, usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego i usług certyfikacyjnych uwierzytelniania witryn internetowych.
Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 3 rozporządzenia usługa zaufania oznacza usługę elektroniczną zazwyczaj świadczoną za wynagrodzeniem i obejmującą:
- tworzenie, weryfikację i walidację podpisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta