Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plany miejscowe: ryzykowna zmiana przeznaczenia terenu

25 października 2016 | Administracja

Jeśli zmiana przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ogranicza prawa właścicieli zabudowanych już nieruchomości, uniemożliwiając im np. rozbudowę budynku, mogą oni wystąpić do gminy o odszkodowanie.

Zasadą jest, że ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobów jego zagospodarowania i zabudowy następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Niemniej jednak, jedynie około 30 proc. powierzchni polskich miast pokryte jest planami miejscowymi. W Warszawie plany obowiązują dla mniej niż 35 proc. powierzchni miasta (źródło: Analiza stanu i uwarunkowań prac planistycznych w gminach na koniec 2013 roku).

Nowe plany miejscowe są często uchwalane dla obszarów o istniejącej już zwartej zabudowie. W tym miejscu rodzi się pytanie o ewentualny wpływ takiego nowego planu na dotychczasowy sposób wykorzystania nieruchomości.

Wpływ na istniejącą zabudowę

W przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania terenu lub jego uchwalenia na obszarach dotąd nie objętych planem, jego postanowienia mogą pozostawać w konflikcie z istniejącą funkcją zabudowy. Zgodnie z postanowieniami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej ustawa planistyczna) tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z tym planem, chyba że w planie ustalono inny sposób ich tymczasowego zagospodarowania. W praktyce spotyka się zazwyczaj sytuacje gdy plan milczy na temat tymczasowego zagospodarowania takich obszarów, co w konsekwencji sprowadza się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10583

Wydanie: 10583

Spis treści
Zamów abonament