Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank dopłaci do udzielonego kredytu?

18 listopada 2016 | Prawo | Marta Duraj

W świetle opinii UOKiK i rzecznika finansowego może się zdarzyć, że bank „wynagradza" kredytobiorcę... za wzięcie w banku kredytu. Dla takiej sytuacji brak jest racji logicznej i ekonomicznej – zauważa prawniczka.

W ostatnim czasie zaobserwować można zwiększone zainteresowanie tematyką dopuszczalności „ujemnego oprocentowania" kredytu związane z faktem, że stopa procentowa LIBOR coraz częściej stanowi wartością ujemną. Banki stanęły przed nowym wyzwaniem, jakim jest ujemny LIBOR, oraz wizją konieczności „dopłacania" kredytobiorcy do udzielonego kredytu. Wiele banków nie zabezpieczyło się bowiem na wypadek wystąpienia ujemnej wartości stawki LIBOR.

Oprocentowanie kredytu

Istotą problemu jest stosowanie metody obliczenia oprocentowania kredytu jako sumy czynnika zmiennego (stopy procentowej WIBOR czy LIBOR) oraz stałej marży banku.

W sporej części umów kredytu, pojawia się definicja stopy procentowej WIBOR lub LIBOR, która zawiera stwierdzenie, że jeśli WIBOR/LIBOR osiągnie wartość niższą niż zero, uznaje się, że WIBOR/LIBOR wynosi zero. Zapis taki powoduje, że oprocentowanie kredytu zawsze stanowi wartość dodatnią, ponieważ „blokuje" on stopę procentową na zerze.

W przypadku umów kredytu, w których definicje stopy procentowej nie zawierają postanowienia „blokującego" ją na zerze, pojawia się pytanie, w jaki sposób potraktować stan faktyczny, w którym suma stopy LIBOR (która obecnie przyjmuje wartości ujemne) oraz marży banku stanowi wartość ujemną. Jeśli w danym okresie odsetkowym suma stopy procentowej i marży stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10602

Wydanie: 10602

Spis treści
Zamów abonament