Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w urzędach: zmiany w procedurach administracyjnych

21 marca 2017 | Administracja
Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju
źródło: materiały prasowe
Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju

Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju: Jeśli organ będzie musiał rozważyć i uwzględnić pewną listę okoliczności, np. wagę przewinienia, to, w jakim stopniu strona się do niego przyczyniła, wysokość osiągniętej korzyści, to kara będzie bardziej adekwatna do „naganności" popełnionego czynu.

Dokończenie ze str. >I1

Celem nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego – jak wynika z uzasadnienia do jej projektu – ma być zmiana podejścia urzędników do petenta. Pojawia się tam pojęcie partnerskiego traktowania obywateli. Czy to partnerstwo znajdzie odzwierciedlenie w przepisach kodeksu?

Mariusz Haładyj, wiceminister Rozwoju: Nowelizacja powinna spowodować m.in. lepszą komunikację organu ze stronami. Wprowadza obowiązek poinformowania strony o konkretnych warunkach, które nie zostały spełnione, a są konieczne do uwzględnienia wniosku. Dzięki temu, zamiast zaskarżać decyzję odmowną lub składać od nowa kolejny wniosek w nowym postępowaniu, strona będzie mogła uzupełnić dowody jeszcze w pierwszej instancji.

Rozszerzony został ponadto katalog zasad ogólnych kodeksu o m.in.: zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść strony, zasadę dążenia organu do polubownego załatwienia sprawy, zasadę bezstronności i równego traktowania czy zasadę pewności prawa, zgodnie z którą organ bez uzasadnionej przyczyny nie powinien odstępować od swojej ugruntowanej praktyki. W Kodeksie postępowania administracyjnego zostanie też wprost wyrażona zasada proporcjonalności działania organu, która oznacza, że organ nie powinien stosować nadmiernie uciążliwych środków wobec strony.

To bardzo ogólne pojęcia. W jaki sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10705

Wydanie: 10705

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament