Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działalność zawodowa poza urzędem ze sporymi ograniczeniami

21 marca 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Naruszenie zakazów dotyczących dodatkowej aktywności zawodowej stanowi przewinienie służbowe, za które członek korpusu ponieść może odpowiedzialność dyscyplinarną. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy antykorupcyjnej grozi mu odpowiedzialność karna.

Członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej. Urzędnicy sc jak i pracownicy sc zajmujący wyższe stanowiska w tej służbie nie mogą bez takiej zgody, podejmować również innych zajęć zarobkowych. Wynika to z art. 80 ust. 1-3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc).

Stosowanie tych przepisów w praktyce nie jest łatwe, zwłaszcza, że ustawodawca używa w nich wielu zwrotów niedookreślonych. Niewiele jest też orzeczeń rozstrzygających te niejasności.

Ważne!

Ograniczenia, jakim muszą podporządkować się dorabiający do pensji członkowie korpusu wynikają nie tylko z ich pragmatyki zawodowej, ale też z innych ustaw. Podobnie jak sankcje za ich nieprzestrzeganie.

Obowiązki przede wszystkim

Najszerszy zakres, bo obejmujący wszystkich członków korpusu sc ma zakaz wykonywania czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej. Ponieważ ustawodawca nie objaśnia znaczenia pojęć „zajęcia lub czynności" w piśmiennictwie przyjmuje się, że powinny być one odczytywane zgodnie z ich potocznym zrozumieniem. Oznacza to, że sformułowany w art.80 usc zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10705

Wydanie: 10705

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament