Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy inwestycyjne czekają duże zmiany

19 maja 2017 | Prawo w biznesie | Joanna Niewiadomska

Zwiększy się ochrona inwestorów, w szczególności tzw. klientów detalicznych, czyli tych, o mniejszej wiedzy i doświadczeniu w zakresie korzystania z produktów i usług finansowych.

Jest to główny cel aktualizacji dyrektywy unijnej, ponieważ dotychczas zarzucano, że ich ochrona pozostawała niekiedy iluzoryczna. Klienci podnosili, że produkty im oferowane były niedostosowane do ich potrzeb i wiedzy. Wiele takich sporów zostało zakończonych na drodze sądowej i niejednokrotnie to klientom sąd przyznawał rację. Ponad dziesięć lat temu uczestnicy rynku finansowego pełni obaw obserwowali jak prawodawca unijny wprowadza regulację, dotyczącą rynków instrumentów finansowych. Minęła dekada, a rynek finansowy już przygotowuje się do jej aktualizacji. Wśród wielu zmian, jakie wprowadza nowy MiFID2, jeden element pozostał stały – obawy uczestników rynku przed tym, co nadchodzi.

Pakiet MiFID2/MiFIR, na który składają się Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 roku („MiFID2") oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 roku („MiFIR"), ma być stosowany od 3 stycznia 2018 roku, ale wiele podmiotów już od dawna przygotowuje się, żeby spełnić wszystkie nałożone na nie obowiązki. A zmian jest wiele, począwszy od struktury rynków, obowiązków związanych z oferowaniem produktów klientom, dodatkowych wymogów informacyjnych i ograniczeń związanych z doradztwem na rzecz klientów, skończywszy na rozszerzonych obowiązkach raportowych i zwiększonej roli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10753

Wydanie: 10753

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament