Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technikum morskie pod banderą ministra

19 maja 2017 | Życie Regionów | Janina Blikowska
W technikach morskich kształci się np. nawigatorów morskich, mechaników okrętowych, logistyków i informatyków.
źródło: Fotolia
W technikach morskich kształci się np. nawigatorów morskich, mechaników okrętowych, logistyków i informatyków.

Nauka w szkołach kształcących m.in. do pracy na morzu daje duże szanse na zatrudnienie. Ministerstwo Gospodarki chce przejąć od samorządów te placówki.

Na Pomorzu Zachodnim działają cztery technika morskie: w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Darłowie. Ich organem prowadzącym jest albo miasto jak w Szczecinie czy Świnoujściu, albo powiat w przypadku Kołobrzegu czy Darłowa.

Pracy nie brakuje

Szkoły morskie, są popularne wśród młodzieży. – Kierunki morskie cieszą się zainteresowaniem młodzieży, ponieważ jesteśmy jedyną średnią szkołą w Polsce kształcącą na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej, zgodnie z wymogami międzynarodowej Konwencji SCTW. Daje to możliwość naszym absolwentom uzyskania stopni oficerskich, po ukończeniu szkoły i odbyciu nadzorowanej praktyki morskiej – tłumaczy Marzena Baranowska, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Przez 50 lat działalności placówkę ukończyło 11 tys. osób.

– Przynoszą też oni realne korzyści polskiej gospodarce, ze względu na to, że są dobrze opłacani, a swoje zarobki przeznaczają na utrzymanie rodzin w Polsce – tłumaczy dyr. Baranowska.

Jak mówi Andrzej Świeboda z Biura Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze gospodarki morskiej i śródlądowej występuje i jest znaczące. W głównej mierze dotyczy miast, w których funkcjonują największe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10753

Wydanie: 10753

Spis treści
Zamów abonament