Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach podział zysku

14 czerwca 2017 | Ekspert księgowego | Krzysztof Filipowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego następuje w drodze uchwały uprawnionego organu. Na jej podstawie przeksięgowuje się wynik roku obrotowego z konta „Wynik finansowy" na konto „Rozliczenie wyniku finansowego".

Wynik finansowy netto to różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami i sumą kosztów oraz pozostałych obciążeń wyniku finansowego (głównie podatku dochodowego). Różnica korzystna oznacza zrealizowany zysk, negatywna – poniesioną stratę. Zakładowy plan kont przewiduje kilka kont służących ewidencji operacji związanych z wynikiem finansowym, gdzie każde z nich ma określone przeznaczenie. Pierwszym podstawowym jest konto „Wynik finansowy", na które po wszystkich czynnościach związanych z zamykaniem roku przeksięgowuje się sumy poszczególnych kont przychodów oraz kosztów - patrz schemat nr 1.

- Schemat nr 1. – Przeniesienie składników wyniku finansowego na koniec roku obrotowego

Saldo konta „Wynik finansowy" zostaje zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym danego roku w kapitałach własnych w pozycji: VI. Zysk (strata) netto.

Zatwierdzenie w kolejnym roku

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (uor) odpowiedzialność za informacje przedstawione w sprawozdaniu finansowym ponosi kierownik jednostki. Sprawozdanie podpisane przez osobę odpowiedzialną za jego sporządzenie oraz kierownika jednostki zostaje następnie przedstawione właścicielom do zatwierdzenia. W zależności od formy prawnej, funkcję kierownika jednostki oraz właścicieli pełnią różne organy wskazane dla określonych podmiotów w kodeksie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10775

Wydanie: 10775

Spis treści
Zamów abonament