Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce nie brakuje funduszy na nowatorskie pomysły

14 czerwca 2017 | Ekonomia
Co drugi startup w Polsce finansuje się z własnych pieniędzy. 59 proc. liczy na wsparcie funduszy vc
źródło: Rzeczpospolita
Co drugi startup w Polsce finansuje się z własnych pieniędzy. 59 proc. liczy na wsparcie funduszy vc

Badania pokazują, że aż 50 proc. polskich startupów finansuje się z własnych środków. Wbrew pozorom dostęp do pieniędzy nie jest kluczową barierą w rozwoju młodych firm. Szczególnie, że rośnie liczba i aktywność funduszy VC. michał duszczyk

58 proc. startupów podjęło próbę pozyskania inwestora zewnętrznego dla swojego przedsięwzięcia. Szacuje się, że niemal 38 proc. młodych firm nie ma jednak takiego partnera. W efekcie – jak wynika z raportu fundacji Startup Poland – co drugi finansuje swoją działalność wyłącznie z własnych pieniędzy. Nic dziwnego, że 63 proc. innowacyjnych przedsiębiorców wskazują właśnie dostęp do zewnętrznego kapitału jako najbardziej poszukiwany zasób. Dopiero w dalszej kolejności znajdują się wykwalifikowani pracownicy, kontakty w branży czy know-how.

Potrzeba zachęt i ulg

Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, przekonuje, że brak funduszy nie jest dziś jednak wcale największym wyzwaniem dla rozwoju polskiego rynku startupów. Jego zdaniem znacznie istotniejszą przeszkodę stanowi brak ekosystemu obejmującego m.in. odpowiednie regulacje prawne czy przejrzysty system zachęt i ulg podatkowych związanych np. z wydatkami na działalność badawczo-rozwojową. – Brakuje systemu motywującego do dalszego rozwoju projektów, a w rezultacie podnoszenia ich konkurencyjności – tłumaczy.

Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii w KPMG na Europę Środkowo-Wschodnią, wskazuje na jeszcze inny aspekt.

– Problemem w Polsce nie jest dostępność finansowania, tylko brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10775

Wydanie: 10775

Spis treści
Zamów abonament