Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy może zostać bartnikiem

14 czerwca 2017 | Życie Śląska | Izabela Kacprzak
W Polsce działa dziś ok. 70 tys. pszczelarzy. Jeszcze w 2009 r. było ich 45 tys.
źródło: Shutterstock
W Polsce działa dziś ok. 70 tys. pszczelarzy. Jeszcze w 2009 r. było ich 45 tys.

Zdrowo, tanio i przyjemnie – na Śląsku coraz więcej małych gospodarstw produkuje miód. W rozwoju pasiek wędrownych ma pomóc specjalny informatyczny program.

Bogusław Bałaś ze Śląskiego Związku Pszczelarzy 20 lat temu, gdy zainteresował się pszczelarstwem, był młodym górnikiem w kopalni Brzeszcze. Pszczołami zajął się trochę z konieczności. – Miałem dwudziestoparoarowy sad, ale zauważyłem, że praktycznie nie ma w nim pszczół. Nic w nim nie latało. Postanowiłem kupić dwa ule i tak to się zaczęło – wspomina.

Najprawdopodobniej dziadek, którego nigdy nie poznał, był pszczelarzem. Dziś żartuje, że uprawia pszczelarstwo hobbystycznie. – Bo to najtańsze hobby na świecie. Jak jest zły rok, wychodzę na zero, jak dobry – zarabiam do pensji, teraz do emerytury – opowiada 55-letni Bogusław Bałaś.

Doświadczenie plus wiedza z gazet pszczelarskich, internetu i szkoleń branżowych pozwalają mu produkować 200–300 litrów miodu rocznie. Na własne potrzeby, dla rodziny i na sprzedaż dla stałych klientów.

Pszczoły przyszły same

Najwięcej pracy jest wiosną, a nawet przed, bo pszczoły po zimie wylatują już w lutym, marcu. – To tzw. pierwszy oblot – tłumaczy Sebastian Pańczyk z Poręby. Ma 41 lat, własną firmę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10775

Wydanie: 10775

Spis treści
Zamów abonament