Czas na mobilizację w cyberbezpieczeństwie
Rośnie zagrożenie w sieci. Walka z hakerami, których celem jest kradzież danych, szantaż czy polityczna dezinformacja, okazuje się wciąż mało skuteczna.
Zbigniew Lentowicz
Musi upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim nauczymy się skutecznie przeciwdziałać cyberprzestępczości – przekonywali uczestnicy debaty „Cyberbezpieczeństwo 2017", zorganizowanej w redakcji „Rzeczpospolitej" przy współudziale platformy doradztwa strategicznego Geopolitical Intelligence Services i Fundacji Konrada Adenauera.
Oszustwa, rywalizacja rynkowa czy nacisk polityczny istniały zawsze. Tylko teraz przestępcy sięgnęli po współczesne narzędzia i przenieśli się do sieci. W tej odwiecznej rywalizacji dobra ze złem musimy sięgać po nowe metody przeciwdziałania.
Książę Michael von Liechtenstein, założyciel GIS, tłumaczył, że współczesna obrona przed pospolitymi przestępcami w sieci, organizacjami, a nawet potężnymi państwowymi agresorami jest obecnie jeszcze trudniejsza, bo wykorzystują oni globalne, informatyczne powiązania. Coraz częściej ujawniają się też konflikty interesów między potrzebami ochrony prywatności a wymogami bezpieczeństwa publicznego. Między demokratycznymi zasadami jawnego, otwartego działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta