Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mail służbowy jako dowód w postępowaniu cywilnym

15 września 2017 | Prawo w biznesie | Anna Diaby-Lipka

FIRMA | Przygotowywanie się do procesu nie może polegać na nielegalnym pozyskiwaniu informacji przez pracownika, czyli podstępnym działaniu, pozyskiwaniu informacji w drodze kradzieży lub włamania się do urządzeń, gdzie przedsiębiorca przechowuje informacje w celu ograniczenia do nich dostępu osobom nieupoważnionym. Takie zbieranie dowodów może narazić zatrudnionego na odpowiedzialność karną. Anna Diaby-Lipka

Wielu byłych pracowników nie wie, czy w postępowaniu sądowym przeciwko byłemu pracodawcy może wykorzystać korespondencję służbową z okresu zatrudnienia oraz, czy takie jej wykorzystanie rodzi jakiekolwiek ryzyko dla niego.

Podstawową zasadą postępowania cywilnego jest obowiązek wykazywania przez strony dowodów, które w niebudzący wątpliwości sposób, potwierdzają zasadność prezentowanego przez nie stanowiska. To strony, a nie sąd, są wyłącznym dysponentem toczącego się postępowania i to one ponoszą odpowiedzialność za jego wynik, w tym za brak prezentacji odpowiednich dowodów w ramach postępowania. Jednym ze środków dowodowych może być mailowa korespondencja służbowa.

Korespondencja mailowa, a raczej wydruk wiadomości e-mail, w postępowaniu cywilnym, uznawana jest za "inny środek dowodowy" w rozumieniu art. 309 kodeksu postępowania cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 2008 roku, I CSK 138/08). Tym samym, gdy w postępowaniu sądowym przeciwko pracodawcy możliwe jest wykazanie istotnych dla pracownika okoliczności za pomocą wydruków korespondencji mailowej, pracownik powinien je przedstawić.

Bez negatywnych skutków

Pracownik, nie narazi się na negatywne konsekwencje prawne posiadania omawianej korespondencji jeśli:

- była skierowana do pracownika,

- pracownik pozyskał ją w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10853

Wydanie: 10853

Spis treści
Zamów abonament