Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie likwidacyjne powinno być dokładne

15 września 2017 | Prawo w biznesie | Kamil Matyśkiewicz

WSPÓLNICY | Czynnością, która kończy byt prawny spółki jest wykreślenie jej przez sąd z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd uczyni to tylko i wyłącznie wtedy, gdy spółka nie będzie posiadać już żadnego majątku.

Co ważne, spółki mogą być wykreślane, gdy mają długi, jeśli z ich udziałem toczy się postępowanie sądowe, ale sąd nie wykreśli ich, jeżeli dysponują jakimś majątkiem, dlatego konieczny jest jego uprzedni podział.

Według starych przepisów

Co jednak, gdy pomimo przeprowadzenia likwidacji, np. przez zaniedbanie, po spółce pozostanie majątek, który nie został rozdzielony zgodnie z uchwałą wspólników? Problem ten nie jest wcale błahy. Skoro spółka będąca właścicielem majątku przestała istnieć, brak jest osoby czy też podmiotu, który mógłby rozdysponować majątkiem i przekazać go komuś. Likwidator spółki przestał nim być w momencie jej wykreślenia, podobnie wspólnicy – majątek pozostaje więc niczyj. Sądy i doktryna od dawna szukali rozwiązania, które pozwoliłoby na rozdysponowanie majątku, przy jednoczesnej ochronie byłych wspólników spółki lub jej wierzycieli,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10853

Wydanie: 10853

Spis treści
Zamów abonament