Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co tatuaż mówi o nas światu

15 września 2017 | Styl życia | Malwina Użarowska

Trzy cechy charakteru łączą osoby, które decydują się na artystyczne, trwałe zdobienie ciała.

Ewolucja tatuażu trwa od tysiącleci. Podejście do tego zagadnienia zmieniało się na przestrzeni czasu. W niektórych okresach był on symbolem władzy i wysokiej pozycji społecznej, w innych charakteryzował światek przestępczy.

Samo pojęcie „tatuowanie" pochodzi z wyspy Tahiti, gdzie oznaczało tyle, co „znakowanie". Według niektórych archeologów początki tatuażu sięgają paleolitu górnego, czyli około 40–14 tys. lat p.n.e. Są to tylko przypuszczenia powstałe na podstawie znalezionych w grobach barwników i narzędzi, które mogły służyć zarówno do zdobienia ciała, jak i tworzenia rysunków naskalnych.

Tatuaże zostały przywiezione do nas przez kapitana Cooka w 1769 r. Niektórzy marynarze, towarzyszący mu w podróży, widzieli ornamenty zdobiące polinezyjskie kobiety, po czym zdecydowali się stworzyć własne tatuaże. Po wyprawie Cooka stały się one znakiem rozpoznawczym dzielnych marynarzy. Później zasięg tej mody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10853

Wydanie: 10853

Spis treści
Zamów abonament