Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka bardziej wirtualna

16 września 2017 | Plus Minus | PM
„Björk Digital”. Projekty islandzkiej wokalistki ogląda się w specjalnych hełmach i słuchawkach
źródło: materiały prasowe
„Björk Digital”. Projekty islandzkiej wokalistki ogląda się w specjalnych hełmach i słuchawkach

Dzięki technologiom oglądanie zbiorów galerii i muzeów staje się zupełnie nowym, intensywnym doznaniem. Niekiedy przyprawia wręcz o zawrót głowy.

Nudne muzea z monotonnym przesuwaniem się przy ścianach w obowiązkowych filcowych kapciach założonych na buty przechodzą do historii. Podobnie jak muzealni przewodnicy, już dzisiaj wypierani przez zestawy audio, ale ich los przypieczętują dopiero technologie, które w muzeach już się pojawiają.

Kolejny etap w nowym podejściu do prezentowania szeroko rozumianej sztuki dopiero do nas dociera – wystawy wykorzystujące choćby rzeczywistość wirtualną (VR) czy rozszerzoną (AR) to wciąż rzadkość. Zwykle szczytem technicznych możliwości jest skanowania telefonem kodu QR i dowiedzenie się czegoś więcej o dziele sztuki, autorze czy koncepcji wystawy. Jednak zmiany następują, a jedną z pionierek jest od lat Grażyna Kluczyk. Na razie plany zbudowania muzeum dla jej kolekcji sztuki współczesnej spaliły na panewce, ale za to po raz 11. organizuje Art & Fashion Forum. Tym razem zaskoczyła środowisko, sprowadzając do Polski „Björk Digital", czyli na wskroś nowoczesną i multimedialną prezentację projektów islandzkiej wokalistki, od lat idącej równo z najnowocześniejszymi technologiami i wychodzącej daleko poza komponowanie muzyki czy pisanie tekstów. Prezentacja odbędzie w Poznaniu w Starym Browarze, a potrwa od 3 do 31 października.

Multimedialna fiesta

Na Starym Kontynencie wystawa była dotąd pokazywana tylko w Londynie, Reykjaviku i Barcelonie. Może przyprawić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10854

Wydanie: 10854

Zamów abonament