Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawny pozew to szybsza rozprawa

19 października 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk Rafał Krawczyk

SPÓR | Prawidłowo skonstruowany pozew powinien zawierać kilka podstawowych elementów. Jeśli będzie zawierał błędy i braki formalne, opóźni termin rozpatrzenia sprawy przez sąd. sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Pozew inicjuje postępowanie sądowe. Jeśli sprawa nie jest bardzo skomplikowana, z jego samodzielnym napisaniem powinien sobie poradzić zarówno szef, jak i pracownik. Warto jednak znać podstawowe warunki, jakim pozew powinien odpowiadać. Gdy nie będzie go trzeba poprawiać, pozwoli to zaoszczędzić oczekiwania na termin rozprawy.

Konkretne żądanie...

Najważniejszym elementem pozwu jest precyzyjne określenie żądania (tzw. petitum pozwu). W sprawie o zapłatę należy podać konkretną kwotę, której zasądzenia żąda pracownik lub pracodawca.

Zawsze należy się domagać kwoty brutto, a nie netto. Tego typu uchybienie występuje natomiast czasem w pozwach pisanych samodzielnie przez etatowców.

Wymogu prawidłowego określenia żądania nie spełnia oczywiście formułowanie go w ten sposób, że powód domaga się kwoty odpowiedniej bądź wynikającej z umowy o pracę czy tym bardziej kwoty, którą sąd ma wyliczyć w oparciu o dokumenty płacowe pracodawcy, które znajdują się w firmie. Jeżeli powód domaga się odsetek, musi wskazać okres, za który sąd ma je zasądzić.

Ważne! W sprawie, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 000 zł, pozew należy złożyć na urzędowym formularzu. Jego wzór jest dostępny w każdym sądzie, na stronach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10882

Wydanie: 10882

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament