Dziecko plus smartfon: może być niebezpiecznie
Nowe technologie | Łatwo można ograniczyć dostęp do niewłaściwych treści, włączając kontrolę rodzicielską na telefonach Barbara Mejssner
Jak podaje GUS, w 2016 r. 44 proc. dzieci w wieku od 5 do 15 lat korzystało ze smartfonów. Nie odbiegamy pod tym względem od innych krajów. Według danych Komisji Europejskiej, prawie połowa 10-latków w UE ma własny telefon, a u 16-latków odsetek ten sięga 95 proc. Łatwy dostęp do internetu to z jednej strony szansa na zdobywanie wiedzy i rozwijanie kontaktów, ale z drugiej strony zagrożenia, z których najmłodsi często nie zdają sobie sprawy.
Dzieci dostają swój pierwszy smartfon w wieku 7 – 8 lat i wykorzystują go przede wszystkim do połączeń telefonicznych (71 proc.), wysyłania wiadomości (59 proc.), grania (62 proc.), robienia zdjęć lub kręcenia filmów (59 proc.), słuchania muzyki (54 proc.), oglądania wideo (34 proc.) oraz przeglądania stron internetowych (30 proc.). Najmłodsi spędzają z telefonem około 2,5 godziny dziennie.
Nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta