Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wadliwe zwolnienie też jest skuteczne

19 października 2017 | Praca i ZUS | Agnieszka Szczodra-Hajduk Karolina Tomaszewska

PROCEDURA | Jeżeli pracownik nie zaskarży oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę, to stosunek pracy zakończy się w dacie wskazanej w tym oświadczeniu, nawet gdy jest ono sprzeczne z prawem.

Zarówno pracodawca, jak i pracownik, chcąc zakończyć istniejący stosunek pracy, mogą skorzystać z jednego z trzech trybów określonych w kodeksie pracy, tj. rozwiązania umowy o pracę:

- na mocy porozumienia stron,

- za wypowiedzeniem,

- bez wypowiedzenia.

Zastosowanie ostatniego trybu jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy wystąpią konkretne okoliczności wskazane w ustawie.

Zgoda stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem polega na zgodnym ustaleniu przez strony daty i warunków rozwiązania umowy. Jest to najbardziej pożądany przez pracowników tryb rozwiązania stosunku pracy, który minimalizuje ryzyko wystąpienia sporu sądowego. W odróżnieniu od pozostałych trybów, przepisy nie wskazują obligatoryjnych elementów takiego porozumienia. Strony nie muszą zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10882

Wydanie: 10882

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament