Już wkrótce wartość rynku big data ma przekroczyć 200 mld dolarów
ROZMOWA | Większość polskich firm wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ich przetrwanie w dużej mierze zależy od tego, czy wypracują zdolność monetyzowania cyfrowych informacji. Wymaga się od nich nie tylko właściwego gromadzenia i przetwarzania wewnętrznych danych, lecz również sprawnego korzystania z tych zewnętrznych – mówi Piotr Prajsnar, prezes zarządu Cloud Technologies w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem.
Rz: Studiując najnowsze ekspertyzy firmy doradczej IDC można zauważyć, że globalny rynek analityki big data rośnie jak na drożdżach i jeżeli to tempo rozwoju się utrzyma, to rynek ten już w 2020 roku będzie wart ponad 210 miliardów dolarów. Czy polskie firmy uszczkną z tego tortu taką część, którą można by uznać za satysfakcjonującą?
Piotr Prajsnar: Rzeczywiście eksperci z IDC od lat wieszczą nadejście cyfrowej gospodarki. Jej znakiem charakterystycznym ma być przetwarzanie ogromnych wolumenów nieustrukturyzowanych danych przez firmy, instytucje państwowe czy organizacje pozarządowe. Globalny rynek big data i analityki biznesowej rośnie dziś w tempie 11,9 proc. rocznie i już w tym roku osiągnie wartość 150,8 miliardów dolarów. Tak przynajmniej prognozują analitycy ze wspomnianej firmy doradczej. Do takiego wyniku przyczyniły się przede wszystkim inwestycje z sektorów bankowego i produkcji przemysłowej. Jeśli prognozy się sprawdzą, to już w 2020 r. rynek analityki big data osiągnie wspomnianą wartość 210 miliardów dolarów. Czy polskie firmy są przygotowane na sprawne, skuteczne korzystanie z tych danych? To trudne pytanie.
Wydaje się jednak, że dla wielu przedsiębiorstw koncept ten wciąż wydaje się enigmatyczny i odległy w realizacji. Większość polskich firm wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ich przetrwanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta