Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne związki

22 listopada 2017 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
źródło: Rzeczpospolita

Dobre praktyki sądowe (7) | Pozasądowe kontakty mogą wpływać na odbiór społeczny sędziów

Kanonem dobrych praktyk i rzetelnego procesu powinno być przestrzeganie przez sąd nie tylko zasady bezstronności, ale i niezawisłości sędziowskiej. Wydawać by się mogło oczywiste, że sędzia powinien być niezawisły nie tylko względem stron, ale przede wszystkim względem władzy ustawodawczej czy wykonawczej, a także władzy sądowniczej. W tym aspekcie choćby pozór zależności może się przełożyć na negatywną ocenę wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia dyspozycyjny

W przeszłości preferowany był inny „wzorzec" sędziego dyspozycyjnego. Byłoby jednak zbyt dużym uproszczeniem twierdzić, że pojedyncze przypadki „dzisiejszych" sędziów dyspozycyjnych są konsekwencją niechlubnej spuścizny PRL. Trzeba jednak przyznać, że to odziedziczony model nadzoru administracyjnego sprawia, że – jak mówił pierwszy prezes SN Stanisław Dąbrowski – zwłaszcza sędziowie funkcyjni okazują nadmierną atencję względem urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości .

Kazus prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament