Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność słowa dla prokuratorów i sędziów

22 listopada 2017 | Sądy i Prokuratura | Thomas Guddat

Niemcy | Nie można wykorzystywać bonusu piastowanego urzędu

W tym tygodniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia oddało głos sędziemu niemieckiemu. Jak dalece tam sędziowie mogą angażować się w debatę publiczną?

Jest to temat wysoce aktualny nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech.

Problematyka pozasłużbowego wyrażania poglądów, w szczególności na aktualne tematy polityczne i społeczne, leży na styku gwarancji niezawisłości sędziowskiej i praw, które przysługują każdemu sędziemu jako jednostce (szczególnie podstawowe prawo do wolności wyrażania poglądów).

Wewnętrzna niezależność oznacza oderwanie się od wewnętrznego (subiektywnego, psychicznego) poczucia przynależności oraz „wewnętrznego uwikłania". To „wewnętrzne uwikłanie" związane jest z pochodzeniem (wychowaniem, ścieżką szkolno-zawodową), przynależnością do określonej warstwy społecznej, wspólnoty religijnej, partii lub z innymi doświadczeniami życiowymi. Sędzia jest też zawsze konfrontowany z niebezpieczeństwem częściowej lub pełnej utraty swojej niezawisłości poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10909

Wydanie: 10909

Spis treści
Zamów abonament