Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Życie bardziej „smart”

24 listopada 2017 | Ranking samorządów
Gmina Zielonki postawiła na walkę ze smogiem – jako pierwsza w Polsce podjęła się współpracy ze startupem Airly i zbudowała system czujników jakości powietrza.  Dziś z takiego rozwiązania korzysta już coraz więcej miejscowości w naszym kraju
źródło: materiały prasowe
Gmina Zielonki postawiła na walkę ze smogiem – jako pierwsza w Polsce podjęła się współpracy ze startupem Airly i zbudowała system czujników jakości powietrza. Dziś z takiego rozwiązania korzysta już coraz więcej miejscowości w naszym kraju
Podkowa Leśna inwestuje w monitoring zużycia wody. Ta podwarszawska gmina instaluje inteligentne wodomierze, którą automatycznie zbierają dane i je analizują.  Technologia ta ma zostać sprzężona z systemem zarządzania kryzysowego.
źródło: materiały prasowe
Podkowa Leśna inwestuje w monitoring zużycia wody. Ta podwarszawska gmina instaluje inteligentne wodomierze, którą automatycznie zbierają dane i je analizują. Technologia ta ma zostać sprzężona z systemem zarządzania kryzysowego.
Gliwice wdrożyły system sensorów pomagających osobom niewidomym i niedowidzącym  w poruszaniu się po mieście. Sieć nadajników komunikuje się ze smartfonami, a nawet odbiornikami instalowanymi w ubraniu czy białej lasce.
źródło: materiały prasowe
Gliwice wdrożyły system sensorów pomagających osobom niewidomym i niedowidzącym w poruszaniu się po mieście. Sieć nadajników komunikuje się ze smartfonami, a nawet odbiornikami instalowanymi w ubraniu czy białej lasce.

projekty | Gliwice, Podkowa Leśna i gmina Zielonki to samorządy, które wdrożyły pożyteczne technologie internetu rzeczy. michał duszczyk

Internet rzeczy (IoT) coraz mocniej wkracza w nasze życie. To rynek, który do 2022 r. ma rosnąć w tempie niemal 25 proc. rocznie. Jak wyliczają eksperci Research and Markets, za pięć lat globalny sektor IoT będzie wart 235 mld dol.

Inteligentne czujniki, badające otoczenie, komunikujące się ze sobą i z naszymi smartfonami, to technologia, na której oparta jest idea budowy tzw. smart cities (inteligentnych miast). Różne sprytne (z ang. smart) sensory pojawiają się już nie tylko w największych miastach, wdrażane są również w mniejszych miejscowościach, a nawet wsiach w całej Polsce i powoli zaczynają stawać się elementami naszej codzienności.

Cyfrowy przewodnik dla niewidomych

W ramach rankingu samorządów w tym roku „Rzeczpospolita" zdecydowała się wyróżnić trzy innowacyjne jednostki samorządu terytorialnego (JST), które postawiły na IoT.

W kategorii miast na prawach powiatu najlepsze rozwiązanie wdrożyły Gliwice. Władze tego śląskiego miasta zdecydowały się wykorzystać nowoczesną technologię, aby pomóc osobom niewidomych i słabo widzącym. W 2016 r. wprowadzono tam system znaczników ToTuPoint opracowany przez warszawską firmę Pirs Creative Lab. Niepozorne kostki, które pojawiły się na obiektach użyteczności publicznej (m.in. OPS, Gliwicki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10911

Wydanie: 10911

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament