Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka jest procedura rozstania się ze spółką partnerską

24 listopada 2017 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz

Wykonywałam wolny zawód i byłam partnerem w spółce partnerskiej. Niestety ze względów zdrowotnych utraciłam uprawnienia zawodowe. Jaki jest teraz mój status, co muszę zrobić – pyta pani Iwona.

Wspólnikiem w spółce partnerskiej (dalej: sp.p.) może być wyłącznie osoba fizyczna mająca prawo do wykonywania wolnego zawodu określonego bądź w kodeksie spółek handlowych (art. 88) albo w ustawach szczególnych. Zarówno zawiniona, jak i niezawiniona utrata uprawnień przez jednego partnera – w sytuacji, w której spółka liczy co najmniej 3 wspólników – nie pociąga za sobą skutku w postaci jej rozwiązania. Rodzi natomiast po stronie tego partnera, który z jakiegokolwiek powodu utracił uprawnienia zawodowe, obowiązek wystąpienia ze spółki. Najpóźniej powinno to nastąpić z końcem roku obrotowego, w którym utracił on prawo wykonywania wolnego zawodu. Istnieje również możliwość wcześniejszego wystąpienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10911

Wydanie: 10911

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament