Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

28 listopada 2017 | Administracja

Czy za złamanie tajemnicy można stracić pracę?

- Pracownik służby cywilnej chcąc zemścić się na przełożonym, który według niego blokował mu awans ujawnił osobie nieuprawnionej informację o klauzuli „poufne", przez co wyrządził pracodawcy sporą szkodę. Pracodawca nie chce prowadzić postępowania dyscyplinarnego, tylko po prostu rozstać się z tym pracownikiem. Czy może wypowiedzieć mu z tego powodu stosunek pracy?

Tak. Takie zachowanie stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia. Przy czym w takiej sytuacji pracodawca, jak się wydaje, może też zwolnić pracownika w trybie art. 52 kodeksu pracy, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ten tryb rozwiązania umowy o pracę jest możliwy w razie:

- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;

- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10914

Wydanie: 10914

Spis treści
Zamów abonament