Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd ostatnią deską ratunku przed zwrotem zasiłku

07 grudnia 2017 | Praca i ZUS | Łucja Kobroń-Gąsiorowska

TERMINY | Od roku obowiązuje przepis, który nie pozwala ZUS wydać decyzji wzywającej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia po upływie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Organ uznaje jednak, że nie musi go stosować wobec lekarzy wydających zwolnienia.

 

Po tym, gdy art. 84 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej: ustawa systemowa) został uznany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 5 lipca 2016 r. (w sprawie P 131/15) za niezgodny z art. 2 Konstytucji RP, wydawało się, że kwestia wydawania decyzji przez ZUS nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia bez względu na upływ czasu został rozwiązany. Tak się jednak nie stało.

Główny problem dotyczył brzmienia ust. 3 art. 84 ustawy systemowej. Przepis ten stanowił, że nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych za okres:

- dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ, który je wypłaca, o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia nadal były wypłacane,

- dłuższy niż 3 ostatnie lata – w pozostałych przypadkach.

Trybunał uznał, że ust. 3 art. 84 utraci moc z 16 sierpnia 2016 r. w zakresie, w jakim dopuszcza wydanie decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego bez względu na upływ czasu od daty wypłaty tego świadczenia. ZUS nie był bowiem ograniczony żadnym terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Konsekwencją wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10922

Wydanie: 10922

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament