Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć przekazanie samochodu na cele osobiste

07 grudnia 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

W związku z wycofaniem auta z firmy i jego późniejszą sprzedażą przedsiębiorca będzie musiał opodatkować tę transakcję, jeśli przy nabyciu pojazdu odliczył podatek naliczony. Dotyczy to również części zamiennych i wyposażenia.

Około trzy lata temu kupiłem prywatnie samochód osobowy, a więc nie odliczyłem VAT. Po założeniu jednoosobowej działalności wprowadziłem pojazd do środków trwałych, nie prowadziłem ewidencji przejazdów. Aktualnie otrzymałem samochód służbowy od pracodawcy, który de facto zmusił mnie do założenia działalności. Z tego powodu chciałbym wycofać pojazd z ewidencji środków trwałych, a ponieważ ciągle się psuje, chciałbym go sprzedać. Czy muszę sprzedawać jako firma, tj. wystawić FV, w związku z czym będę stratny o VAT i podatek dochodowy? Czy jest możliwość wycofania auta ze środków trwałych na podstawie protokołu przekazania na własne potrzeby? Wtedy – jak rozumiem – zapłaciłbym tylko podatek dochodowy. – pyta czytelnik.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i wykorzystujące w tej działalności samochody, mogą w każdym momencie podjąć decyzję o wycofaniu ich z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu samochodu na cele osobiste. Czynność taka w zasadzie nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych (poza koniecznością wykreślenia samochodu z ewidencji środków trwałych oraz zaprzestania amortyzacji takiego samochodu). Przepisy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10922

Wydanie: 10922

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament