Nowa filozofia zarządzania
Dominika Bettman Na rynku pracy powstała luka pokoleniowa, którą trudno wypełnić. W efekcie firmy, tak jak kiedyś rywalizowały o klienta, tak dziś muszą konkurować o pracownika – mówi prezeska ds. finansowych Siemens Polska.
Rz: Jak nowe technologie i internet zmieniają sposób zarządzania? Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się menedżerowie?
Świat rzeczywiście stoi przed wyzwaniami, jakie niesie ze sobą czwarta rewolucja przemysłowa. To dzieje się na naszych oczach: digitalizacja procesów produkcyjnych jest faktem, co wymusza zupełnie inny sposób zarządzania firmą. Menedżerowie stają przed nie lada wyzwaniem, jak przekształcić firmy o tradycyjnej silosowej strukturze w innowacyjne przedsiębiorstwa. To spore wyzwanie. Często zdarza się, że to właśnie nowe technologie najbardziej ogniskują uwagę firm, zaś zmiany dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi są odsuwane na dalszy plan.
A to źle?
Zdecydowanie tak. Wprowadzanie nowoczesnych technologii bez zmian w filozofii zarządzania firmą absolutnie nie jest możliwe. To nie zadziała. Jeśli firma chce, by klienci postrzegali ją jako przedsiębiorstwo zdigitalizowane, oczywiste jest, że sama powinna używać narzędzi cyfrowych. Jeśli jednak wewnątrz firmy ciągle operuje się przestarzałymi procesami polegającymi na przepływie dokumentów papierowych, to nie da się przekonać klientów, by oni sami zmienili swoje nawyki. Te dwie sfery muszą współgrać.
Jak zatem taki efekt osiągnąć?
Przyznaję, że to ogromne wyzwanie dla menedżerów i osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta