Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stolica pamięta

05 marca 2018 | Kraj | Marek Kozubal

Radni Warszawy przyznali nagrody specjalne dla powstańców warszawskich.

O przyznaniu powstańcom dożywotnich nagród finansowych w kwocie 3888 zł rocznie, wypłacanych po 1944 zł, dwa razy do roku w marcu i sierpniu, zdecydowano jednogłośnie przez aklamację.

To finał sprawy, którą w grudniu ubiegłego roku zapoczątkowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego – o jej inicjatywie pisaliśmy w „Rzeczpospolitej".

Według prezesa fundacji, Rafała Szczepańskiego, przyznanie nagród to bardzo dobra decyzja. „Cieszę się, że przyczyniliśmy się do godnego uhonorowania Powstańców, w możliwie najwyższym wymiarze finansowym. (...) Wreszcie, po latach, ofiarujemy im realną pomoc" – napisał w wydanym oświadczeniu Rafał Szczepański.

Fundacja zabiega jeszcze o systemowe rozwiązanie dotyczące opieki państwa nad miejscami pochówku powstańców warszawskich, tak by niemożliwe było likwidowanie ich grobów. Znane są bowiem przypadki, gdy na groby powstańców trafiają ostrzeżenia z informacją o tym, że jeżeli grób nie zostanie opłacony, będzie zlikwidowany. Fundacja zaapelowała do marszałka Senatu, aby zmienić ustawę o cmentarzach i uznać groby tych osób za pamiątki historii, tym samym aby nie można było ich usunąć. Chce też, aby IPN sporządził ewidencję takich mogił.

Wydanie: 10993

Wydanie: 10993

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament