Inteligentny rozwój metropolii
innowacje | Smart city nie ma być wcale miastem futurystycznym, lecz bliskim natury i przyjaznym mieszkańcom. Technologie mają wspierać, a nie dominować – przekonują eksperci. michał duszczyk
Internet rzeczy (IoT) to bez wątpienia jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Technologia ta ma bardzo szerokie zastosowanie. – Jako pierwszy zaczął z niej korzystać przemysł, tworząc inteligentne fabryki. Teraz IoT wkracza w nowe obszary i zmienia je – mówi Sławomir Kuźniak z firmy BPSC, tworzącej zaawansowane rozwiązania informatyczne.
Lampy uliczne, sygnalizatory na skrzyżowaniach, kamery i tysiące najprzeróżniejszych urządzeń i czujników, zarządzanych przez inteligentne systemy sterowania podłączone do internetu, wrastają w tkankę miast na całym świecie. Od smart city nie ma odwrotu. Pytanie tylko, jakie to inteligentne miasto sobie stworzymy. Hibaq Jama z ratusza w brytyjskim Bristol City przypomina, że niezależnie od modelu, na który postawimy, pamiętać należy, iż technologia to tylko droga do celu, a nie cel sam w sobie.
– Budowa smart city to proces tworzenia szczęśliwej społeczności, proces, który nigdy się nie kończy – podkreśla Hibaq Jama.
Kanadyjski „chodnik" od Google'a
Bristol to największy, zaraz po Londynie, hub technologiczny na Wyspach Brytyjskich i jedno z najbardziej zaawansowanych inteligentnych miast na świecie. – Technologie wspierają nas w pokonywaniu wyzwań związanych z rosnącą liczbą mieszkańców, korkami, zużyciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta