Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Margaret Thatcher: Stanowcza i elastyczna

09 kwietnia 2018 | Trzecia strona | Łukasz Lubański
1925–2013
źródło: materiały prasowe
1925–2013

Pięć lat temu, 8 kwietnia 2013 r., zmarła Margaret Thatcher, brytyjska premier w latach 1979–1990. Była autorką reform gospodarczych, które wydobyły Wielką Brytanię z głębokiej zapaści i przywróciły jej status międzynarodowego mocarstwa.

Sowiecka gazeta „Krasnaja Zwiezda" nadała jej przydomek Żelazna Dama. Thatcher była twardym negocjatorem na arenie międzynarodowej. Ale i w polityce wewnętrznej nie lubiła ustępstw. – Była politykiem z silnymi przekonaniami, gotowym płacić wysoką cenę za ich realizację. Ukształtowała współczesny model społeczno-ekonomiczny Wielkiej Brytanii, z jednej strony naprawiając gospodarkę, a z drugiej – przeprowadzając zmiany kosztem akceptacji dosyć wysokiego poziomu nierówności społecznych – mówi dr Przemysław Biskup, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Żelazna Dama była nie tylko stanowcza, ale też elastyczna i działała wielotorowo. – Z jednej strony jej postawa wobec górników, protestów ulicznych czy IRA była bezwzględna, a z drugiej m.in. zawarła traktat z Republiką Irlandii w celu uspokojenia sytuacji w Irlandii Północnej – kontynuuje Przemysław Biskup. Thatcher jako pierwszy polityk z Zachodu podjęła rozmowy z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, których celem było kontrolowane zakończenie zimnej wojny i rozpad bloku komunistycznego.

Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament