Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej konkurencji na rynku energii

09 kwietnia 2018 | Ekonomia

Pod koniec 2018 r. na polskim rynku będą mogli zacząć działać dwaj nowi nominowani operatorzy rynku energii, tzw. NEMO. Chodzi o EPEX Spot oraz Nord Pool Spot.

To na razie możliwość oznaczająca techniczną i prawną gotowość do wejścia konkurencyjnych dla TGE operatorów. Każdy z nich podejmie jednak stosowną decyzję indywidualnie. – Wówczas zacznie się konkurencja w handlu transgranicznym na rynku dnia następnego na połączeniach Polski ze Szwecją i Litwą, a w przyszłości, zapewne dopiero w 2020 r., również na pozostałych granicach – wskazują przedstawiciele Towarowej Giełdy Energii.

TGE oczekuje, że nastąpi dostosowanie polskich regulacji do nowych warunków. Chodzi o zapewnienie równego traktowania operatorów NEMO w zakresie uprawnień, obowiązków i nadzoru regulacyjnego.

Z kolei URE zwraca uwagę, że organizowanie obrotu energią, w ramach którego kojarzone są oferty zakupu i sprzedaży wyłącznie z rynku krajowego, wykracza poza obszar działalności NEMO. Rozpoczęcie działalności przez NEMO inne niż TGE nie oznacza więc uruchomienia konkurencyjnych giełd towarowych.   —awk

Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament