Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd niechęć do rachunkowości zabezpieczeń według MSSF 9

18 kwietnia 2018 | Dobra Firma | Krzysztof Supera

STANDARDY | Nowe możliwości stosowania narzędzi ograniczających skutki np. wahań kursów walut, zgodnie z MSSF 9 „Instrumenty finansowe", wciąż pozostają niewykorzystane.

Już od ponad trzech miesięcy obowiązuje nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 9 „Instrumenty Finansowe". Wszystkie podmioty sporządzające sprawozdania zgodnie z MSSF powinny od 1 stycznia 2018 r. operacyjnie stosować nowe przepisy. Praktyka pokazuje, że w niektórych spółkach prace wdrożeniowe związane z MSSF 9 wciąż jeszcze trwają. Jednak niezależnie od stopnia, w jakim spółki są zaawansowane z pracami nad nowym standardem, można już teraz zauważyć, że zawarte w nim rozwiązania w zakresie rachunkowości zabezpieczeń nie spotkały się z szerokim zainteresowaniem ani w bankach, ani w przedsiębiorstwach. Pasywne podejście spółek sektora finansowego do obszaru nowego standardu można tłumaczyć znaczącym obciążeniem innymi wyzwaniami wynikającymi z MSSF 9 – utratą wartości oraz klasyfikacją i wyceną aktywów finansowych. Dodatkowo, potencjalne korzyści dla banków są znacznie bardziej ograniczone niż dla przedsiębiorstw, szczególnie tych, które mają znaczące ekspozycje na ryzyko towarowe.

Powody braku zainteresowania

Znikome zainteresowanie nowymi, korzystnymi rozwiązaniami w sektorze niefinansowym może zaskakiwać. Wbrew wcześniejszych oczekiwaniom, spółki – zarówno w Polsce, jak i na świecie – nie decydowały się na wcześniejsze zastosowanie MSSF 9, mimo że mogłoby to być motywowane korzyściami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11030

Wydanie: 11030

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament