Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karalność kandydata to zwykle tabu

19 kwietnia 2018 | Kadry i Płace | Sylwia Puzynowska

Jeśli pracodawca nie ma do tego podstawy prawnej, nie może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie dostarczenia zaświadczenia o niekaralności.

Pracodawcy, chcąc dokonać dobrego wyboru podczas rekrutacji nowych pracowników, często domagają się udzielenia wielu informacji. Tymczasem katalog danych osobowych, których mogą się domagać w procesie rekrutacji, jest zamknięty, a każde odstępstwa muszą mieć poparcie w prawie. Należy zatem być czujnym i zastanowić się, czy mamy podstawę prawną do żądania takich informacji, zwłaszcza jeżeli mają one charakter bardzo osobisty. Takim przykładem może być zaświadczenie o niekaralności.

Podstawa w ustawie

Szukając odpowiedzi na pytanie, którzy pracodawcy mogą uzyskiwać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy, należy zajrzeć do art. 6 pkt 10 ustawy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11031

Wydanie: 11031

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament