Cyberprzestrzeń, czyli wolnoamerykanka
George Tenet, pełniący 30 lat temu funkcję dyrektora CIA, odnosząc się do dynamicznie rozwijających się wówczas technologii informatycznych oraz rosnącej bańki internetowej, powiedział, że zdecydowaliśmy się oprzeć naszą przyszłość na zasobach, których nie nauczyliśmy się jeszcze chronić.
Jeżeli wtedy zbliżaliśmy się dopiero do przepaści określanej dzisiaj mianem cyberzagrożenia, to przez te trzy dekady zrobiliśmy ogromny krok do przodu - uważa Ireneusz Piecuch, doradca prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Dzisiaj cyberprzestępczość to straty liczone w setkach miliardów dolarów (specjaliści o kwotach rzędu 445 do 600 miliardów dolarów) i zbliżające się w szybkim tempie do poziomu 1 proc. światowego GDP. Według Ireneusza Piecucha rzeczywiste szkody mogą być jeszcze większe, bo przedsiębiorstwa niechętnie raportują swoje porażki w tym obszarze, a to z uwagi na spodziewane problemy wizerunkowe oraz ewentualną odpowiedzialność wobec osób i podmiotów, których dane zostały ujawnione. Ocenia się, że w Wielkiej Brytanii jedynie 13 procent incydentów jest zgłaszanych przez pokrzywdzone firmy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta