Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zmieniło się w działalności regulowanej

12 października 2018 | Biznes i finanse | Magdalena Mila, Przemysław Musioł

Trzy podstawowe formy reglamentacji działalności gospodarczej, tj. koncesje, zezwolenia i wpis do rejestru działalności regulowanej, pozostały w prawodawstwie, obecnie w nowej ustawie – Prawo Przedsiębiorców. Zniknęły stosowane wcześniej stosowane licencje i zgody, co nie oznacza jednak, że działalność wymagająca uprzednio licencji, obecnie może być wykonywana jako wolna. W związku ze zmianą systemową ujednolicono nazewnictwo, dlatego też działalność taka wymaga od teraz zezwolenia.

Ogłoszona w kwietniu br. Konstytucja Biznesu w założeniu skupiać ma wszystkie akty prawne dotyczące przedsiębiorców, w tym także przepisy o tzw. działalności regulowanej. Uszczuplony zakres regulacji, w zakresie działalności regulowanej, jaki znajdziemy w Konstytucji Biznesu, może dawać mylne wrażenie, że przepisy te zostały mocno uszczuplone. Czy faktycznie aż tyle się zmieniło? Główne założenie, że istnieją obszary gospodarki, które powinny być objęte większą kontrolą i nadzorem ze strony państwa, pozostało niezmienione. Działalność regulowana istniała i istnieć będzie.

Koncesje, zezwolenia, wpis

Trzy podstawowe formy reglamentacji działalności gospodarczej, tj. koncesje, zezwolenia i wpis do rejestru działalności regulowanej, pozostały w prawodawstwie, obecnie w nowej ustawie – Prawo Przedsiębiorców. Zniknęły stosowane wcześniej stosowane licencje i zgody, co nie oznacza jednak, że działalność wymagająca uprzednio licencji, obecnie może być wykonywana jako wolna. W związku ze zmianą systemową ujednolicono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11178

Wydanie: 11178

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament