Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przy płatności z konta walutowego powstają różnice kursowe

31 października 2018 | Rachunkowość | Joanna Dębska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Zapłata zobowiązań w euro z rachunku prowadzonego w tej walucie nie jest transakcją jej sprzedaży lub zakupu. Ponieważ nie dochodzi do przewalutowania, nie można ustalić faktycznie zastosowanego kursu.

 

Zgodnie z art. 9b ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 14b ustawy o PIT, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe dla celów podatku dochodowego na podstawie:

a) art. 15a ustawy o CIT lub art. 24c ustawy o PIT tzw. metodą podatkową, albo

b) ustawy o rachunkowości tzw. metodą rachunkową (bilansową).

Temat różnic kursowych stanowi zagadnienie bardzo szerokie. W artykule przedstawiono zasady powstawania różnic kursowych od operacji wpływu i rozchodu walut obcych na rachunku walutowym w firmie, stosującej podatkową metodę ustalania różnic kursowych.

Na dzień wprowadzenia i na dzień bilansowy

Zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości (uor) księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Artykuł 30 uor zobowiązuje jednostki do przeliczenia na walutę polską wszystkich operacji gospodarczych w momencie wprowadzenia ich do ksiąg rachunkowych, natomiast na dzień bilansowy należy wycenić wszystkie składniki aktywów i pasywów w związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego.

Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia – o ile odrębne przepisy, dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11194

Wydanie: 11194

Spis treści
Zamów abonament