Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy na niebie zaświeciła pierwsza gwiazda

14 grudnia 2018 | Idą święta

Dziś Boże Narodzenie w Polsce na ogół obchodzi się podobnie we wszystkich regionach. 
Ale nie zawsze i nie wszędzie tak było, w niektórych okolicach nadal niektóre zwyczaje mogą zaskakiwać.

 

Z Wigilią wiążą się w całej Polsce ogólnie znane wierzenia i zwyczaje – ponoć jaka Wigilia, taki cały rok. Trzeba być pracowitym i miłym, należy wstać wcześnie rano, a dla zapewnienia zdrowia i urody – umyć się w rzece lub napić wody ze studni. Nie wolno niczego pożyczać – tak jest m.in. w Wielkopolsce. Na Mazowszu uważano wręcz, że w Wigilię lepiej coś ukraść, by zapewnić sobie szczęście. Jednak nie wolno dać się złapać.

Choinki to zwyczaj z Alzacji i przyjęły się w Polsce stosunkowo niedawno, na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo wieszano na nich jabłka, a dopiero potem doszły orzechy, pierniki, ozdoby. Przedtem domostwa strojono, nawiązując do żłóbka. W rogu izby stawiano snopy niewymłóconego zboża, pod obrus wkładano siano. Rozkładano i rozwieszano ozdoby z zielonych gałęzi drzew iglastych oraz wykonane z opłatka. Miały zapewnić dostatek, spokój, szczęście i błogosławieństwo.

Mężczyzna na szczęście

W okolicach Pińczowa na Ponidziu (woj. świętokrzyskie) podczas adwentu zbierano 12 nadpalonych szczap, które odkładano od św. Łucji (13 grudnia) do Wigilii. Przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11231

Wydanie: 11231

Spis treści
Zamów abonament