Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwania zamienione w szanse

14 grudnia 2018 | Dodatki Jednodniowe | Anna Cieślak-Wróblewska
Myśląc o przyszłości, trzeba działać już dziś – zgodzili uczestnicy debaty: (od lewej) rektor Akademii Finansów i Biznesu Witold Orłowski,  wiceminister przedsiębiorczości i technologii marcin Ociepa, dyrektor w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Robert Dzierzgwa, główny ekonomista PKN ORLEN Adam Czyżewski, prezes PFR  Paweł Borys, wiceminister finansów Leszek Skiba oraz wiceprezes KGHM Adam Bugajczuk. Dyskusję prowadził Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Myśląc o przyszłości, trzeba działać już dziś – zgodzili uczestnicy debaty: (od lewej) rektor Akademii Finansów i Biznesu Witold Orłowski, wiceminister przedsiębiorczości i technologii marcin Ociepa, dyrektor w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Robert Dzierzgwa, główny ekonomista PKN ORLEN Adam Czyżewski, prezes PFR Paweł Borys, wiceminister finansów Leszek Skiba oraz wiceprezes KGHM Adam Bugajczuk. Dyskusję prowadził Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Gospodarka › Nasz cel do 2050 roku powinien być prosty – silna gospodarka, z silny firmami i silnym społeczeństwem. Tyle że ścieżki prowdzące do tego celu mogą być różne.

 

– Jest taki cytat z Mrożka: „jutro to dziś, tyle że jutro". Ale to mało aktualne, bo obecnie jutro jest zupełnie inne niż dziś, a w Polsce chyba nie doceniamy, jak gigantyczne zmiany nas czekają – mówił Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu, podczas debaty „Polska 2050. Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki".

Zdaniem Orłowskiego te zmiany będą wynikać przede wszystkim z postępu technologicznego i IV rewolucji przemysłowej. Doświadczenia historyczne pokazują, że kraje, które potrafią wziąć aktywny udział w takiej rewolucji, idą w górę, a państwa, którym się to nie udało, są degradowane (tak było przykładowo z Chinami w XIX wieku).

Także dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw udział w obecnej rewolucji jest kluczowym warunkiem rozwoju. – Trzeba zmienić modele biznesowe oparte dziś przede wszystkim na taniej sile roboczej. W takim modelu nikt dziś nie wygra konkurencji – mówił Orłowski. Przekonywał, że automatyzacja procesów produkcji i robotyzacja oznacza, że koszty pracy staną się mniej istotnym czynnikiem. – Żadna niemiecka czy inna zagraniczna firma nie postawi u nas fabryki, by zatrudnić maszyny, bo równie dobrze może to zrobić u siebie. Żadna firm transportowa zatrudniająca nawet najtańszych kierowców nie wygra konkurencji z pojazdem autonomicznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11231

Wydanie: 11231

Spis treści
Zamów abonament