Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczny nadzór w zakładzie pracy zmniejsza ryzyko naruszeń

11 kwietnia 2019 | Kadry i Płace | Sebastian Kryczka

Pracodawca odczuwa korzyści z działania społecznej inspekcji pracy szczególnie w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Współpraca z firmowym inspektorem znacznie ogranicza, a nawet wyklucza, łamanie praw pracowniczych.

Trudno wyobrazić sobie relacje pracodawcy i pracownika bez żadnego nadzoru. Uwzględniając poziom zależności oraz brak równowagi między stronami stosunku pracy, mogłoby to prowadzić do pogłębiania się nieprawidłowości w obrębie realizacji obowiązków prawnych względem zatrudnionych.

Kontrolę i nadzór przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy. W praktyce czynności kontrolne i nadzorcze realizują inspektorzy pracy, którzy mają status samodzielnych organów – zarówno w zakresie ustalania stanu faktycznego podczas kontroli, jak również co do stosowania w jej następstwie środków prawnych.

Państwowa Inspekcja Pracy, jako instytucja państwowa, ma szeroki zakres obowiązków. Przy ograniczonych zasobach kadrowych powoduje to, że trudno mówić o objęciu bieżącym i stałym nadzorem z jej strony wszystkich potencjalnych podmiotów, które mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11329

Wydanie: 11329

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament