Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci jak jabłka

27 grudnia 1997 | Nauka i Technika | KK

SOCJOLOGIA

Przemianyświatopoglądurodzicielskiego

Dzieci jak jabłka

Kain zabija Abla: gniew Boga, rozpacz rodziców. I oto, co się dzieje dalej: "I poznał jeszcze Adam żonę swą, która urodziła syna, i nazwała imię jego Set, mówiąc: Dał mi Bóg inne potomstwo miasto Abla, którego zabił Kain" ("Genesis", IV: 25) . Jak to: "miasto", a więc "zamiast"? W miejsce zgubionego scyzoryka kupuje się nowy -- zamiast tamtego, ale dziecko zamiast dziecka brzmi niezręcznie, stylistyka przestarzała, "miasto" to całkowity anachronizm, lecz i "zamiast" jakieś gruboskórne. Gdy w powieści E. Redlińskiego "Konopielka", bohaterowi umiera dziecko, pociesza on płaczącą żonę w tym mniej więcej duchu: -- Nie mazgaj się, urodzisz drugie. -- Czy możliwe, aby Kaziuk z "Konopielki" czytywał "Genesis"?

Dawna mentalność

Keleos, Grek, straciwszy dwóch synów, wykrzyknął zrozpaczony: "Nieszczęśliwy jest mój dom! " Odtąd zwał się Dysaleusem. "Otrzyj łzy, Dysaleusie -- powiedziała Demeter, bogini płodności. -- Masz jeszcze trzech synów, w tym Triptolemosa, któremu zamierzam ofiarować tak wielkie dary, że zapomnisz o swojej podwójnej stracie. " Na miłość boską, co to ma znaczyć? ! Czy dzieci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1265

Zamów abonament