Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modlitwa i szkoła

27 grudnia 1997 | Prawo | WS

PO AMERYKAŃSKU

Swoboda religijna czy przymusowe praktyki

Modlitwa i szkoła

WOJCIECH SADURSKI

W pierwszym tygodniu listopada tego roku kilkudziesięciu uczniów publicznej szkoły średniej w małym miasteczku Albertville w Alabamie ogłosiło dwudniowy strajk. Strajk, nie zwykłe wagary. Zamiast przyjść do szkoły, uczniowie pomaszerowali zgodnie pod siedzibę rady miejskiej, by zaprotestować przeciwko wyrokowi sędziego federalnego, który zakazał prowadzenia głośnych modlitw w szkole.

Sędzia Ira DeMent zokręgowego sądu federalnego uznał w wyroku z 29 października, że przyjęty niedawno nowy regulamin szkolny jest niezgodny z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, która przewiduje rozdział kościoła od państwa. Szkoły publiczne nie mogą -- zdaniem sędziego -- prowadzić działalności mającej charakter religijny. Do niedozwolonych jej form zaliczył nie tylko modlitwę szkolną, ale także prowadzenie nauki Biblii i rozpowszechnianie literatury religijnej w szkole.

Kierownictwo szkoły sercem było po stronie uczniów, ale -- jak wyjaśniła wicedyrektorka szkoły, Lynn Brithers: "Staraliśmy się wyjaśnić im, że nic na to nie możemy poradzić, że takie jest prawo i że trzeba się prawu podporządkować (. .. ) Poradziliśmy uczniom, by wykorzystali swoją energię w bardziej konstruktywny sposób, np. pisząc listy do sędziego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1265

Zamów abonament